85% dintre români păstrează în sertare telefoanele mobile vechi, pe care le înlocuiesc o dată la 4 ani

18 March 2026, 09:22 (actualizat 18 March 2026, 09:24)

Românii își vând sau donează telefoanele vechi, dacă nu le uită prin sertare. Însă tot mai mulți le păstrează de rezervă sau din motive de securitate.

Un studiu recent arată peste 85% dintre români păstrează în sertare telefoanele mobile vechi, pe care le înlocuiesc o dată la 4 ani.

Jumătate dintre respondenți au chiar două sau 3 telefoane vechi.

Studiul scoate în evidență fenomenul de “sertar invizibil”, în care găsim echipamente electrice și electronice scoase din uz, care nici nu sunt reciclate, nici aruncate.

Pe lângă telefoanele vechi, românii mai păstrează încărcătoare și cabluri, laptopuri și tablete sau baterii și jucării cu baterii.

Valoarea totală a echipamentelor uzate dintr-o gospodărie poate ajunge la aproximativ 1.500 de lei.

Principalul motiv pentru care românii păstrează telefoanele sau tabletele vechi este acela că s-ar putea să le folosească în viitor. Alții nu știu unde să le recicleze, în timp ce unii așteaptă campanii cu beneficii materiale sau vouchere.

Reciclarea poate aduce multiple beneficii, printre care reduceri de preţ substanțiale la noul dispozitiv și reducerea poluării, pentru că în cele din urmă, cele mai multe dispozitive ajung la gunoi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite