Bacteria Pseudomonas aeruginosa, descoperită în apa de la Spitalul ”Sf. Maria” din Iași, a anunțat ministrul Sănătății
7 din 8 probe de apă prelevate de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii ”Sf. Maria” din Iași au fost necorespunzătoare pentru parametrul clor rezidual liber. Valorile înregistrate au fost sub limita minimă admisă, potrivit buletinelor de analizele emise de DSP Iași, a anunțat vineri seară ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.
Apă contaminată la Spitalul de Copii Sfanta Maria din Iași. Bacteria Piocianic, descoperită în valori peste normele admise. Analizele au fost făcute de Direcția de Sănătate Publică Iași și trimise Ministerului Sănătății care cere măsuri urgente.
Apa avea de asemenea clor și bacterii mezofile peste norme în majoritatea probelor analizate. La nivelul Ministerului Sănătății a fost constituită deja o celulă de criză, iar ministrul Alexandru Rogobete a plecat la Iași.
Comunicatul transmis de Ministerul Sănătății
În data de 12.12.2025, au fost primite buletinele de analiză emise de DSP Iași, în urma prelevării probelor de apă din unitatea sanitară – Spitalul Clinic de Urgențǎ pentru Copii “Sf. Maria” din Iași. Rezultatele indică următoarele neconformități:
🔹 Examen chimic
• 7 din cele 8 probe analizate au fost necorespunzătoare pentru parametrul clor rezidual liber, valorile înregistrate fiind sub limita minimă admisă.
🔹 Examen microbiologic
• 6 din cele 8 probe au fost necorespunzătoare, prin depășirea valorilor de referință pentru numărul total de bacterii mezofile;
• În 6 din cele 8 probe a fost identificată prezența bacteriei Pseudomonas aeruginosa, în valori peste pragul de referință admis.
➡️ Pentru coordonarea directă a intervenției la nivel local, mă deplasez în acest moment la Iași, unde gestionez situația împreună cu DSU, ISU și Prefectul, în cadrul mecanismelor instituționale de intervenție.
🔎 La nivelul Ministerului Sănătății a fost constituită o celulă de criză, în care au fost incluse:
• spitalele de urgență pentru copii din București – „Grigore Alexandrescu” și „Marie Curie”;
• Spitalul Județean de Urgență Suceava;
• precum și alte unități sanitare, în eventualitatea în care se va impune transferul unor pacienți din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Maria” Iași. Aceste unități se află în stand-by și sunt coordonate direct de Ministerul Sănătății.
📍 Prioritatea este gestionarea situației la nivel local, însă, dacă evoluția nu poate fi controlată în condiții de siguranță maximă, sistemul este pregătit pentru intervenție rapidă.
🧪 Totodată, am dispus DSP Iași testarea microbiologică a pacienților și a personalului medical, pentru a preveni orice risc epidemiologic sau microbiologic la nivelul spitalului și pentru a asigura intervenții rapide, în funcție de rezultate.
🔔 Situația este monitorizată permanent, iar toate deciziile sunt luate exclusiv pe baza evaluărilor tehnice și a recomandărilor specialiștilor în sănătate publică.
Vom reveni cu informații oficiale actualizate pe măsură ce apar date noi. Datele sunt in dinamicǎ.

