A fost urgie azi noapte în judeţul Constanţa. Ploile torenţiale şi cantităţile de apă uriaşe au devastat litoralul în mai multe staţiuni. Meteorologii au emis cod roşu. În Mangalia s-au strâns peste 225 de litri pe metrul pătrat în ultimele 24 de ore, aproape de recordul înregistrat acum 20 de ani tot în Dobrogea, şi tot la final de august. Atunci, în localitatea Pantelimon din judeţul Constanţa au fost 312 litri pe metrul pătrat. Acum şuvoaiele au acoperit străzi, maşini, plaje şi curţi şi au intrat în hoteluri şi locuinţe. Nu au fost victime, însă pagubele materiale sunt mari.
Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
Copy and paste this code into your site to embed