600 de zile de la atacul Hamas. Familiile israelienilor aflați în captivitate cer oprirea războiului pentru salvarea ostaticilor

28 mai 2025, 21:16

Au trecut 600 de zile de la atacul Hamas asupra Israelului, când zeci de bărbați, femei și copii au fost luați ostatici. Astăzi, 58 dintre ei se mai află în Fâșia Gaza, iar familiile cred că cel puțin 20 ar mai fi în viață. Fiecare zi care trece le diminuează însă șansele de a se întoarce acasă, avertizează rudele și foștii ostatici eliberați.

În ciuda presiunii publice, premierul Benjamin Netanyahu nu dă semne că ar opri ofensiva din Gaza. În ultimele 24 de ore, armata israeliană a bombardat mai multe ținte Hamas, în paralel cu o criză umanitară care se agravează: ajutoarele alimentare ajung cu dificultate la familiile palestiniene.

Aproximativ 100 de membri ai kibuțului Ghetto Fighters din nordul Israelului au organizat un spectacol de amploare cu o panglică galbenă imensă, asociată ostaticilor ținuți în Fâșia Gaza. Așa au marcat 600 de zile de la atacul din 7 octombrie și au cerut eliberarea tuturor celor 58 de ostatici din care se crede că cel puțin 20 ar mai fi în viață.

Familiile acestora sunt la capătul puterilor cum este și cazul acestei mame al cărui fiu e încă în mână Hamas, în Gaza.

Anat Angrest, mama unui ostatic: „Matan, rămâi în viață. Mai rezistă un pic. Pentru mine, pentru tata, pentru frații tăi Adi, Ofir și Roz, și pentru toată țara care te așteaptă.”

Familiile, ostaticii eliberați și tot mai mulți israelieni cred că strategia militară a guvernului Netanyahu reduce șansele ca cei rămași în viață să mai fie eliberați.

Boaz Zalmanivich, fiul unui ostatic decedat: ”Cel mai slab și mai violent guvern din istoria Israelului i-a condamnat pe ostaticii rămași în viață la moarte prin tortură. Guvernul spune clar că ostaticii nu sunt o prioritate. Războiul este etern, iar negocierile au fost sabotate.”

Criză umanitară în creștere în Gaza

În același timp, zeci de mii de refugiați palestinieni, dependenți de ajutoarele internaționale, se confruntă cu un nou sistem de distribuție a alimentelor. Agențiile ONU au fost înlocuite de companii private, sprijinite de Statele Unite, fără experiență în astfel de intervenții. Sistemul este perceput de localnici ca ineficient și umilitor.

„A eșuat. E nedreptate și umilință. Mai multă foamete acum. Luăm ajutoarele, dar cu ele vine și porția de umilință. Este inacceptabil.”

În ciuda haosului, premierul Netanyahu rămâne optimist. El a anunțat că vor fi deschise mai multe centre de distribuție păzite, conform planului coordonat cu SUA.

Benjamin Netanyahu, premierul Israelului: „O companie americană va distribui hrana familiilor palestiniene. Nu e un camion cu sacoșe înflorate. Este un pachet cu alimente pentru o familie, pentru o săptămână. Este foarte greu pentru Hamas să le fure, pentru că păzim aceste centre.”

Refugiații palestinieni, dependenți de ajutoarele umanitare, sunt puși acum în fața unui alt sistem de distribuire a alimentelor. Agențiile ONU au fost înlocuite de firme private, susținute de SUA, fără experiență, în fața unei mulțimi înfometate. În ciuda haosului care a pus stăpânire acum pe Fășia Gaza, Beniamin Netanyahu e încrezător și spune că vor fi deschise mai multe centre de distribuire pazite și controlate, așa cum prevede planul sau agreat cu Statele Unite.

Hamas acuză Israelul că folosește acest plan pentru a „testa” populația civilă. Gruparea susține că ieri armata israeliană ar fi tras focuri de avertisment la un centru umanitar, și a cerut ONU, statelor arabe și comunității internaționale să intervină pentru a opri ceea ce numește „o schemă periculoasă”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite