60.000 de semnături depuse la Ministerul Sănătăţii pentru interzicerea fumatului electronic în spaţiile publice închise
Peste 60 de mii de români cer interzicerea fumatului electronic în spațiile închise. Au semnat o petiție, inițiată de organizația Declic, care a fost depusă astăzi la sediul Ministerului Sănătății. Prin acest demers cer modificarea legislației, astfel încât toate formele de fumat, inclusiv cel cu aparate electronice, să fie interzise în restaurante, baruri, cafenele, malluri și alte spații publice închise.
Fumatul electronic este permis în restaurante, cafenele și mall-uri, în spații publice închise, inclusiv acolo unde sunt copii, pentru că Legea antifumat definește fumatul doar ca ardere a tutunului și permite astfel folosirea unor dispozitive alternative. Inițiatorii petiției vor să schimbe acest lucru.
Antoniu Bumb, co-inițiator al petiției: Orice fel de fumat este fumat. asta spunem noi și asta cerem ministrului Rogobete, să se implice. Se poate rezolva foarte simplu, printr-un amendament adus legii.
Printr-un amendament făcut la lege. Inițiatorii petiției atrag atenția că produsele din tutun pe bază de vapori conțin nicotină, metale grele precum plumb, nichel, crom și substanțe cancerigene. Și rămân în aer ore întregi. Cei mai afectați de vaporii rezultați sunt copiii, femeile gravide și persoanele cu boli cronice, în special cele cu astm și afecțiuni cardiovasculare.
dr Mihail Dr. Mihail Pauțov: Metalele grele sunt greu pentru organism, de filtrat, de eliminat. Sunt substanțe cancerigene, iar efectele nu sunt pe deplin cunoscute.
Studiile arată că jumătate dintre adolescenți au încercat să vapeze, iar unul din trei folosește constant acest dispozitiv.
BOGDAN MINCU – medic pneumolog: Este acel, noi îi spune E VALI. Este plămânul alb al fumătorului de țigări electroncie. e o afecțiune destul de gravă, apare în special la tinerii care vapează.
Fumatul cu dispozitive electronice este interzis într-un singur oraș din țara noastră.
Antonio Miclea, reporter TVR: Fumatul de orice tip este interzis în stațiile de autobuz, în bazele sportive și în parcuri, Cluj-Napoca fiind primul oraș din România care, de anul trecut, are în vigoare această măsură. De anul acesta măsura va fi aplicată și în Parcul Central pentru evenimente precum UNTOLD sau Festivalul Vinului.
Studiile mai arată că, în mașini, de exemplu, atunci când se folosesc țigări electronice, concentrațiile de particule toxice depășesc de 19 ori limitele stabilite de Organizația Mondială a Sănătății.

