30.000 de lei, amendă pentru spitalul privat din Constanța

13 October 2025, 20:10

30.000 de lei amendă pentru spitalul privat din Constanța, unde săptămâna trecută a murit o tânără de 29 de ani.

Specialiştii de la Inspecţia Sanitară au constatat că prevenția infecțiilor nosocomiale era deficitară. Spitalul nu a aplicat integral procedurile interne de verificare și raportare a infecțiilor.

Și ministrul Sănătății a anunțat că trimite acolo Corpul de control.

Într-un comunicat, conducerea spitalului informează că, cităm “are încheiat un contract valabil cu o firmă specializată pentru efectuarea probelor de autocontrol, conform legii.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite