17.000 de fiole cu substanţe dopante introduse ilegal în ţară, descoperite de poliţiştii de frontieră într-o autoutilitară
Un număr de 17.000 de fiole cu substanţe dopante introduse ilegal în România, în valoare de peste 500.000 de lei, au fost descoperite în urma controlării, în localitatea Vama Veche, a unei autoutilitare înmatriculate în Republica Moldova, condusă de un cetăţean moldovean, a informat, luni, Garda de Coastă.
Conform sursei citate, poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au depistat pe DN 39, în urma unui control, un cetăţean moldovean care transporta cu o autoutilitară substanţe dopante cu grad mare de risc, fără autorizaţie emisă de autorităţile competente.
„În data de 12 octombrie, poliţiştii de frontieră din cadrul Grupului de Nave Mangalia au efectuat un control specific în zona de frontieră, în localitatea Vama Veche, asupra unui autovehicul înmatriculat în R. Moldova, condus de un cetăţean moldovean în vârstă de 37 de ani. În compartimentul marfă au fost descoperite 9 cutii, care conţineau 16.920 fiole ce păreau a fi medicamente, fără alte documente de însoţire”, se arată în comunicatul transmis de Garda de Coastă.
În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au constatat că în fiolele respective se află substanţe dopante.
Poliţiştii de frontieră, sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Mangalia, fac cercetări în acest caz, pentru infracţiunea de introducerea în ţară a substanţelor dopante cu grad mare de risc, fără autorizaţie emisă de autorităţile competente, substanţele urmând să fie expertizate.

