1500 de câini din rasa beagle au fost salvați dintr-un centru de cercetare din SUA, după luni de controverse și proteste violente
Aproximativ 1500 de câini din rasa beagle vor primi o nouă șansă la viață, după ce au fost eliberați dintr-un centru de reproducere și cercetare din statul american Wisconsin.
Un acord a fost încheiat între organizații pentru protecția animalelor și centrul de cercetare. Primele sute de animale au fost deja vaccinate, relocate și pregătite pentru adopție.
Decizia vine după luni de controverse și proteste violente, care s-au soldat cu intervenții ale poliției, în contextul unor acuzații de rele tratamente.
Compania neagă totul, deși a acceptat să renunțe la licență pentru a evita urmărirea penală.
Câinii beagle sunt frecvent folosiți în cercetare, pentru că sunt docili și ușor de gestionat.

