12 containere în care locuiau ucraineni, lângă Lacul Morii din Capitală, au luat foc
Un incendiu puternic a izbucnit lângă Lacul Morii din Capitală. Potrivit primelor informații de la ISU București și Ilfov, 12 containere aflate pe un teren viran au luat foc. În containere locuiau persoane de naționalitate ucraineană, care au reușit să iasă la timp.
Opt autospeciale ale pompierilor au intervenit pentru stingerea flăcărilor.
”Incendiul se manifestă la mai multe containere, ardere generalizată. Din primele verificări rezultă că persoanele care utilizau aceste containere s-au evacuat. Incendiul prezintă posibilităţi de extindere la o clădire P+1 aflată în apropiere’‘, a transmis ISUBIF
Degajarile de fum au fost văzute de la distanță. Pompierii au lichidat incendiul. Nimeni nu a fost rănit, toți cei care ocupau containerele au reușit să se evacueze la timp.
Un copil s-a intoxicat cu fum, a primit îngrijiri la fața locului și este în afara pericolului.
31 de oameni locuiau în containere.
Deocamdată, nu se știe de la ce a izbucnit incendiul.

