100 de turiști, între care și trei români, au rămas blocați în Alpii italieni, după un accident de teleferic. Mai mulți oameni au fost răniți

30 December 2025, 16:08 (actualizat 30 December 2025, 20:59)

100 de turiști, între care 3 români, au rămas blocați în Alpii italieni, pe vârful Muntelui Moro, la 2.800 de metri, după ce una dintre cabinele telefericului s-a lovit de un parapet la sosire. Mai mulți oameni au fost răniți.

Una dintre cabine, cu 15 persoane la bord, nu a încetinit în stația de sosire și s-a izbit de un parapet. Șase persoane au fost rănite, între care și un copil, iar serviciile de slavare le-au venit imediat în ajutor.

Pompierii au sosit cu două elicoptere pentru evacuarea celor rămași în vârful muntelui, adulți și copii.

Autorităţile locale au închis preventiv pârtiile de schi şi au suspendat funcţionarea telefericului care leagă localitatea Macugnaga de pista de schi.

Instalaţia din 1962 a fost supusă unei revizii generale la începutul lui 2023, când au fost înlocuite motoarele, scripetele şi cabinele.

ACTUALIZARE Și trei români au rămas blocați în telecabina din stațiunea montană Macugnaga. Au fost evacuați și sunt într-o stare bună, a anunțat ministrul de Externe, Oana Țoiu.

Pe parcursul ultimelor ore am ținut legătura cu Consulatul General al României la Torino, care s-a autosesizat și s-a aflat în legătură cu autoritățile italiene. Acestea au intervenit la fața locului pentru evacuarea celor aproximativ 100 de persoane rămase blocate în telecabine și avem vești bune: cei trei cetățeni români, despre care avem cunoștință, aflați în telecabină, au fost evacuați și sunt într-o stare bună‘, a scris Oana Țoiu într-o postare pe Facebook.

Ministrul de Externe a recomandat: ‘Vă încurajez pe toți cei care călătoriți în aceste zile de vacanță să descărcați ‘Călătorește informat’, aplicația digitală gratuită a MAE actualizată de curând. Este relansată cu mai multe funcționalități utile în călătoriile din străinătate, are alerte personalizate, ghiduri și informații utile despre destinații, contacte consulare și proceduri în caz de urgență.Vă poate fi o sursă utilă de informații, dar puteți semnala ușor consulatelor prezența dumneavoastră în țara de destinație și puteți găsi numerele de urgență‘.

ACTUALIZARE Corespondentul TVR în Italia, Anca Mihai, transmite: Consulatul României de le Torino este în legătură cu autoritățile italiene, dar nu a primit o informație oficială că ar fi și turiști români implicați.

Surse din cadrul pompierilor ne-au confirmat că operațiunea de salvare s-a încheiat fără alte incidente și toate cele aproape 100 de persoane care se aflau la cota 2800 au reușit să ajungă la propriile mașini. 6 persoane au fost rănite, doar una dintre ele a avut leziuni puțin mai grave la un braț.

Au primit îngrijiri medicale chiar la locul incidentului, pentru că, la acel moment, se aflau și asistenți medicali pe munte. Toate aceste persoane cu siguranță au trăit o zi înspăimântătoare.

Noi am contactat autoritățile române din Italia, Consulatul României de la Torino, care ne-au confirmat că nu au primit date oficiale în ceea ce privește implicarea cetățenilor români ca și turiști sau ca și victime în acest incident și, considerând că operațiunile de salvare s-au terminat, nu cred că vor mai fi vești în acest sens.

Ceea ce este sigur este că pentru pista din Munții Alpi, din Piemonte, s-a încheiat sezonul, pentru că s-a deschis o anchetă pentru a se descoperi responsabilii acestui incident.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite