Ziua în care s-a cântat ”Deșteaptă-te române” la Timișoara -18 Decembrie 1989. Au trecut 34 de ani de la Revoluție

18 December 2023, 09:31 (actualizat 18 December 2023, 09:41)

În urmă cu 34 de ani, pe 18 decembrie, timişorenii îşi plângeau și își căutau morţii, răniţii şi arestaţii. Fusese încă o zi însângerată în lupta pentru libertate, iar la Timişoara s-au înregistrat noi victime.

În masacrul din ziua precedentă, câteva zeci de oameni plătiseră cu viața dorința de libertate, iar forțele de represiune încercau să reducă la tăcere orașul care se ridicase împotriva comunismului.

Oamenii însă nu s-au lăsat și au avut curajul să iasă din nou în stradă.

La Timişoara a fost decretată legea marțială, lucru anunţat chiar de primarul de atunci, Petre Moţ. Astfel, în oraş a fost interzisă circulaţia grupurilor de peste două persoane, trecătorii fiind legitimaţi, iar cei suspecţi, reţinuţi.

Fără să ţină cont de noile interdicţii, un grup de aproximativ 30 de tineri s-au adunat în faţa Catedralei Mitropolitane. Au desfăşurat un steag tricolor cu stema decupată şi au aprins lumânări. Așteptându-se să se tragă în ei, au început să cânte „Deșteaptă-te, române!”, un vechi cântec patriotic care fusese interzis din 1947. S-a tras asupra lor, unii dintre ei au murit, alții au fost răniți grav, în timp ce unii au avut norocul să scape.

În noaptea de 18 Decembrie 1989 a început şi operaţiunea ”Trandafirul” în cadrul căreia 43 de cadavre ale celor căzuţi în timpul evenimentelor de la Timişoara au fost transportate la Bucureşti, la Crematoriul Cenușa pentru a fi arse şi pentru a se șterge, astfel, urmele revoltei din oraşul de pe Bega, la ordinul Elenei Ceauşescu. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă