Ziua de Curățenie Națională – Sute de mii de voluntari, la ”Let’s do it, Romania”
De 15 ani, în luna septembrie, avem o lecţie de curăţenie. Campania ‘Let’s do it, România!‘ strânge, an de an, oamenii preocupaţi de salvarea naturii. Vestea bună este că sunt sute de mii de voluntari, dar, din păcate, şi tot mai multe zone unde gunoaiele reapar, deşi se face curat periodic. Acum, iniţiativa de ecologizare a spaţiilor publice este pentru prima dată recunoscută şi promovată prin lege.
Râșnovul este una dintre destinațiile turistică cele mai cunoscute din județul Brașov, care atrage numeroși vizitatori. Din nefericire, găsesc aici și gunoaie aruncate pe malul pârâului Ghimbășel, care reapar, deși sunt adunate periodic, de mai multe ori pe an, de voluntarii cărora le pasă de mediu.
Mihai Dragomir, președinte Asociația Mioritics: În zona asta sîntem a treia oară. Anul asta de două ori am venit aici și e de lucru pentru încă cel puțin cinci ori. Ce ar trebui să înțeleagă oamenii care tot aruncă gunoie. Că gunoiul nu se duce undeva departe, unde nimeni nu e afectat, ci gunoiul se duce puțin mai la vale și îi afectează pe alții.
Dacă în urmă cu zeci de ani, copiii putea să se scalde în pârâul Ghimbășel, astăzi au venit să îl curețe.
Azi, zeci de voluntari, adulți și copii, s-au împărțit pe echipe pentru a curăța mai multe zone ale Râșnovului. Cel mai mult gunoi a fost găsit în pădure și la marginea drumului național care duce către Predeal.
Paradoxal, cea mai mare cantitate de gunoi este lângă o parcare unde sunt mai multe panouri care avertizează că aruncarea deșeurilor este interzisă și că se sancționează cu amenzi și că zona este supravegheată video.
Răzvan Iancu, purtător de cuvânt Primăria Râșnov: Din păcate deșeuri sunt peste tot Sunt foarte multe deșeuri pe marginea drumului și am găsit chiar și zone mai ascunse, unde nu sunt chiar la vedere, unde, din păcate, s-au format adevărate gropi de gunoi.
Gunoaie au fost strânse și de pe Muntele Tâmpa, care este rezervație naturală.
În 24 de localități din județul Brașov, primăriile și ong-urile s-au mobilizat să facă curat la ei acasă.
Iulian Dudiță, președinte Asociația “Tot mai verde”, coordonator “Let’s do it, România!” în județul Brașov: Față de anii trecuți, avem o creștere a celor care s-au înscris pentru acest proiect. Aproape 3000 de persoane s-au înscris în aplicația noastră, pentru a participa la acest eveniment. În general participă cei care țin la mediu, din păcate nu participa cei care fac mizerie.
Gunoaie au fost adunate și de pe dealurile de la Pată Rât, din apropiere de Cluj-Napoca.
Voluntarii au fost împărțiți pe zone. În timp ce unii adunau gunoiale, alții au plantat 300 de puieți la Centrul de Management Integrat al Deșeurilor. În câțiva ani, dacă aceștia se vor prinde și vor crește, vor formă o centură verde.
Astăzi, în Ziua de Curătenie Națională, au fost peste 200.000 de participanți în toate județele țării.

