Zeci de trenuri noi-nouţe zac și ruginesc, în gara Obor. Ministrul Miruță a invitat toate părțile să discute și să ajungă la un acord
21 de trenuri noi nouțe zac şi chiar au început să ruginescă în gara Obor ca urmare a unor neînțelegeri între producătorul polonez și autoritățile române. Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a dezvăluit toată povestea și a invitat toate părțile să discute și să ajungă la un acord, la minister, săptămâna viitore. România a cumpărat 91 de trenuri noi din Polonia pentru jumătate de miliard de euro, fonduri europene.
Cele 21 de trenuri noi cumpărate din Polonia stau sub cerul liber în gara Obor, printre buruieni, unele de la începutul anului. Nimeni nu are grijă de ele și au început să ruginească. Radu Miruță, ministrul interimar al Transportruilor din partea USR, a postat pe rețelele sociale Imagini cu trenurile abandonate.
Ionuț Săvoiu, secretarul de stat care care s-a ocupat de sectorul feroviar în ultimii 4 ani, a demisionat, când PSD s-a retras din Guvern. Dă asigurări că noile trenuri nu se degradează.
Trenurile nu pot fi folosite din cauza unor neînțelegeri contractuale între producătorul polonez și Autoritatea pentru reforma feroviară. Partea romană reclamă că furnizorul nu asigură mentananța așa cum e prevăzut în contract, în vreme ce polonezii spun că nici românii nu ar fi pe deplin pregătiți.
În loc să fie date în folosință, noile trenuri zac și ruginesc în gara Obor. Autoritățile promis însă să gasesaca soluții ca în termen de câteva săptămâni situația acestor trenuri să fie deblocată.
Ministrul interimar al Transporturilor i-a chemat miercuri la minister pe reprezentanții producătorului polonez și pe cei ai autorităților române. România a cumpărat 91 de rame noi de tren din Polonia pe care a dat peste jumătate de miliard de euro din fonduri europene.

