Zeci de polițiști răniți la Londra, la un protest organizat de extrema dreaptă. Elon Musk, intervenție video. Simultan, contramanifestație pentru susținerea imigranților

14 September 2025, 10:50 (actualizat 14 September 2025, 10:52)

Cel puțin 26 de polițiști au fost răniți la Londra, la o demonstrație organizată de extrema dreaptă. Aproximativ 150.000 de persoane, potrivit estimărilor presei britanice, au manifestat în centrul capitalei, împotriva migrației ilegale. La miting și-a făcut apariția, virtual, și omul de afaceri Elon Musk, care s-a adresat mulțimii printr-un mesaj video. Vă avertizăm, sunt imagini care vă pot afecta emoțional.

Tensiunile au degenerat și, de la îmbrânceli între manifestanți și forțele de ordine, s-a ajuns la violențe ample. Extremiștii au aruncat cu sticle și cu alte obiecte în polițiști.

În urma incidentelor, poliția britanică a reținut peste 25 de persoane.

Aproape toți manifestanții au purtat drapele ale Marii Britanii și chiar haine cu imprimeul Union Jack.

În mijlocul protestatarilor și-a făcut apariția și liderul extremei drepte, Tommy Robinson.

Unii manifestanți și-au exprimat nemulțumirile în fața camerelor de filmat.

Este foarte important. Trebuie să oprească migraţia ilegală în această ţară. Ne dezbină.

La un moment dat, pe un panou a apărut chipul activistului conservator Charlie Kirk, asasinat miercuri în Statele Unite.

Fondul muzical pentru acest moment a fost asigurat de un cimpoier scoțian.

În paralel, pe străzile Londrei a avut loc o contramanifestație, la care au participat mii de oameni ce susțin prezența migranților în Marea Britanie.

Ca educator, cred că trebuie să îi primim pe toţi. Ideea de ură ne dezbină şi cred că, cu cât primim mai mulţi oameni, cu atât suntem mai puternici, ca ţară.

Poliția a depus mari eforturi pentru a separa manifestanții care au participat la cele două marșuri, astfel încât să nu se creeze probleme și mai mari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite