Sute de persoane la catafalcul lui Ion Iliescu. Ce au spus oamenii despre fostul președinte al României

6 August 2025, 18:50 (actualizat 6 August 2025, 19:52)

Sute de persoane, majoritatea în vârstă, au mers la Palatul Cotroceni pentru a-i aduce un ultim omagiu fostului preşedinte Ion Iliescu. Unii au bătut drum lung și au aşteptat la rând să ajungă la catafalcul fostului şef de stat, pe care spun că l-au iubit cu adevărat. Iar alţii au venit din curiozitate.

Oamenii au avut acces în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, unde a fost depus sicriul, vreme de cinci ceasuri, de la ora 13.00 până la ora 18.00. Iar înainte să se deschidă porţile se formase o coadă de câteva zeci de persoane. Accesul s-a făcut în condiții stricte de securitate. 

  • “Mie mi-a plăcut domnul Ion Iliescu, am fost și PSD-istă, am fost și membră de partid. Am trăit în comunism până la urmă, nu? Nu puteai să nu-l iubești pe Ion Iliescu”.
  • „Am venit de la Iași cu trenul de noapte pentru Ion Iliescu. Este un om cu O mare, în adevăratul sens al cuvântului. Dacă ați sesizat, acest zâmbet care nu i-a murit niciodată – m-am dus acum cu florile – nu i-a murit nici la acest moment zâmbetul”.

Nu toţi cei care au venit la catafalc l-au iubit pe Ion Iliescu. Dar spun că l-au respectat pentru ce a făcut pentru ţară şi pentru că a fost de trei ori preşedinte al României.

  • „Consider că a făcut cele mai importante și serioase lucruri pentru români. Le-a permis să-și cumpere locuințele, le-a dat pământul înapoi care era moștenirea lor”.

„Un om calm, cu mult bun simț, apropiat de oameni. Și dovada cea mai bună a fost că indiferent că a fost hulit, că a fost nu știu ce, el a fost ales de trei ori de oameni”.

La Cotroceni a venit şi un tânăr absolvent de Istorie care se pregăteşte să devină profesor.

  • „Am terminat facultatea de istorie și e o oportunitate unică pentru mine să particip la primele funeralii organizate de statul român pentru un fost lider. Eu sunt aici din respect pentru funcția de președinte, el este o persoană controversată, cu toții știm asta”.

La priveghiul din Sala Unirii nu au avut acces copiii cu vârsta sub 14 ani, iar participanţii au fost atenţionaţi să aibă o ţinută sobră, în culori închise. Să nu dețină bagaje și să nu folosească aparate de fotografiat ori telefoane. Florile și lumânările au fost depuse într-un loc special amenajat, în exteriorul Palatului Cotroceni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite