Zeci de mii de pelerini, la sfințirea Catedralei Naționale. Oamenii au venit din toate colțurile țării, dar și din străinătate
A fost zi de mare sărbătoare pentru ortodoxia românească. Chiar în ziua Sfântului Dimitrie Izvorâtorul de Mir, în Capitală a fost sfințită pictura Catedralei Naționale, un eveniment de amploare, unic pentru istoria țării noastre. Și care a marcat centenarul Patriarhiei Române. Zeci de mii de oameni, inclusiv o pleiadă de personalități ale statului, au participat la ceremoniile oficiate de un sobor de 65 de ierarhi, 70 de preoți și 12 diaconi, în frunte cu Patriarhul Ecumenic Bartolomeu I al Constantinopolului și Patriarhul Daniel. Evenimentul a fost transmis în direct de Televiziunea Română, care este partener oficial al evenimentului, alături de Trinitas TV.
Mii de oameni au urcat Dealul Arsenalului pentru a lua parte la parte la slujba de sfinţire a picturii Catedralei Mântuirii Neamului.
Prima mărturisire a credinţei a fost nu efortul de a urca Dealul, ci drumul lung pe care aceşti oameni l-au parcurs pentru a lua parte la acest moment unic. Unii au plecat de acasă încă din noaptea de vineri spre sâmbătă.
În incinta Catedralei au putut intra doar oficialii şi invitaţii speciali.
Credincioşii veniţi din eparhiile din toată ţara au asistat la slujbă afară, pe esplanada din fața catedralei. Iar cei fără invitație, din stradă. Când s-au aşezat în spaţiile special amenajate pentru ei, nici nu se crăpase de ziuă.
Slujba a putut fi urmărită pe ecrane uriaşe amplasate în mai multe unghiuri în jurul Catedralei.
Sfinţirea picturii Catedralei Mântuirii Neamului a reprezentat una dintre manifestările prin care Biserica Ortodoxă Română a marcat Centenarul Patriarhiei Române și împlinirea a 140 de ani de la dobândirea autocefaliei.




