Zeci de mii de oameni au comemorat la Erevan victimele masacrului de acum 111 ani, considerat primul genocid al secolului 20

24 April 2026, 20:34

Armenii au comemorat 111 ani de la genocidul armenilor de către soldații imperiului otoman, în primul război mondial. Deși Turcia și Armenia au încercat să își normalizeze relațiile, în ultimii ani, situația rămâne tensionată. Autoritățile de la Ankara au protestat după ce un steag al Turciei a fost incendiat la demonstrația din Erevan.

Zeci de mii de oameni au manifestat cu torțe aprinse pe străzile din capitala Armeniei, Erevan, pentru a comemora victimele genocidului armean.

Un moment controversat din momentul manifestației a fost acela când un steag al Turciei, țara considerată responsabilă pentru genocid, a fost incendiat.

O ceremonie în memoria victimelor genocidului început în 1915 de armata otomană a a vut loc și în Franța.

Potrivit istoricilor, peste 1,5 milioane de armeni au fost uciși de armata otomană între 1915 și 1917, în ceea ce a fost considerat primul genocid al secolului 20.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite