Vulturii suri vor popula Masivul Făgăraș. Răpitoarele au fost aduse de la mii de km depărtare și urmează să se aclimatizeze
25 de vulturi suri au fost aduși din Spania special pentru a popula Masivul Făgăraș și pentru conservarea biodiversității din țara noastră, anunță Conservation Carpathia.
Sunt primele 25 de exemplare care fac parte dintr-un program pe termen lung care urmărește formarea unei populații stabile în Masivul Făgăraș.
Păsările răpitoare vor sta o perioadă de aclimatizare într-o volieră din zona Rucăr, apoi vor fi eliberate în natură.
Este un moment istoric pentru conservarea biodiversității din țara noastră, se arată într-o postare pe pagina de Facebook Conservation Carpathia.

