Voluntarii construiesc case în Broşteni şi Neagra. Tonele de deșeuri de pe Lacul Izvoru Muntelui au fost îndepărtate

25 August 2025, 23:14

Inundațiile de luna trecută au lăsat urme adânci în județele Neamț și Suceava. Dar solidaritatea și mobilizarea rapidă au dat rezultate semnificative. Tonele de deșeuri adunate la Poiana Largului, la intrarea în Lacul Izvoru Muntelui, au fost îndepărtate, iar în Broșteni se reconstruiesc casele, cu ajutorul voluntarilor și al autorităților.

Viitura și inundațiile au adus la intrarea în Lacul Izvoru Muntelui mii de tone de deșeuri. Timp de trei săptămâni, muncitori ai mai multor instituții publice și private au lucrat într-un ritm alert, într-o operațiune fără precedent în ultimii 25 de ani.

Acum sunt scoase de pe apă și barajele formate din bușteni, care au împiedicat gunoaiele să ajungă pe întinsul lacului de acumulare.

Iulian Cazacu, corespondent TVR: Dacă acum o lună era un peisaj apocaliptic format din miile de tone de deșeuri, acum totul a fost strâns și pus pe malul lacului, de unde vor fi luate și valorificate. S-au strâns aproape 1.500 de metri cubi de masă lemnoasă, aproape șase tone de material plastic și peste 2.500 de tone de alte materiale.

La 40 de km distanță, în Broșteni, cea mai afectată localitate din Suceava, mai multe echipe de voluntari construiesc case noi. Satul Neagra arată ca un imens șantier.

Prima casă construită, cu două încăperi, este pregătită pentru a fi amenajată la interior. Peste drum, muncitorii voluntari se străduiesc să termine cât mai repede o altă locuință.

Elena Gavrilă nu își mai dorește să înceapă o viață nouă la vârsta ei. ÎI pare rău de animalele din curte care îi asigurau hrana zilnică.

Casele făcute chiar pe mal nu au avut nicio șansă.

Ionuț Ursu, Asociația Volunteer For Life: Deja construim 2 case. Acum ne-am oprit la dl. Gheorghe, unde vom începe și aici lucrările. E important să fim alături de oameni. E nevoie de forță de muncă. Suntem 150 de voluntari zilnic. Am livrat mai multe camioane cu materiale de construcții.

Pentru sinistrații din Suceava și Neamț sunt deschise două linii de ajutor, atât de la Guvern, de peste 7 milioane de lei, cât și prin mecanismul de sprijin al Uniunii Europene, în valoare de 15 milioane de euro. Banii vor fi folosiți pentru ridicarea unor locuințe și pentru refacerea infrastructurii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite