Vladimir Putin și Donald Trump au avut o convorbire telefonică de 40 de minute, anunță Kremlinul
Kremlinul a anunţat că preşedinţii american Donald Trump şi rus, Vladimir Putin, au avut luni o convorbire telefonică de 40 de minute, potrivit agenţiilor de presă ruse, transmite Reuters.
Cei doi preşedinţi au discutat despre posibilitatea creşterii nivelului de reprezentare în următoarea rundă de negocieri de pace cu Ucraina, potrivit Kremlinului.
Consilierul prezidenţial pentru politică internaţională, Iuri Uşakov, nu a menţionat o viitoare întâlnire între liderul rus şi omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, scrie EFE.
Potrivit sursei citate, Putin i-a mulţumit călduros lui Trump pentru ospitalitatea şi întâlnirea bine organizată din Alaska, precum şi pentru progresele realizate la summit.
Totodată, cei doi preşedinţi au convenit să continue să aibă un contact strâns unul cu celălalt în ceea ce priveşte criza din Ucraina şi alte chestiuni presante. Preluare Agerpres

