Violențe de stradă în Serbia. Manifestanții au atacat primăria din Belgrad
Mii de oameni se adună de o săptămână la Belgrad pentru a cere anularea alegerilor parlamentare și locale despre care observatorii internaționali au spus că au fost incorecte. Zeci de protestatari au luat cu asalt primăria, unde este și sediul Comisiei Electorale.
Forțele de ordine au intervenit în forță pentru a-i dispersa pe manifestanții violenți. Autoritățile sârbe neagă orice nereguli în alegeri, însă opoziția și observatori internaționali au semnalat cazuri de cumpărare a voturilor și buletine de vot false.
Marinika Tepić, lidera opoziției, care provine dintr-o familie de etnici români, a intrat în greva foamei pentru a denunța fraudele electorale.
Președintele naționalist Aleksandar Vucici, al cărui partid a câștigat alegerile cu peste 46%, a declarat că protestele ar fi orchestrate din afara țării pentru a răsturna guvernul.
Premierul șârb a mulțumit serviciului secret rus pentru furnizarea de informații privind activitățile opoziției. Iar Moscova acuză Occidentul că încearcă să destabilizeze situația și i-a comparat pe manifestanți cu cei din piața Maidan din Kiev din 2014.
Parchetul sârb a cerut poliției să strângă probe cu privire la acuzațiile de fraudă.
Între timp, sute de studenți au blocat străzile din jurul unor ministere cerând verificarea listelor cu persoanele care au votat la Belgrad, existând suspiciuni că ar fi fost aduși votanți din străinătate.
Opoziția amenință că protestele vor continua și se anunță noi blocaje la Belgrad.
———————————————————————
În Serbia sunt proteste şi violenţe după Alegerile legislative.
Manifestanţii care contestă rezultatele au atacat primăria din Belgrad, au spart geamuriLe cu pietre, dar au fost respinşi de forţele de poliţie din interior. Aseară, târziu, manifestanţii au fost dispersaţi.
Preşedintele naţionalist Aleksandar Vucic, al cărui partid a ieşit câştigător la alegerile legislative, a declarat că autorităţile vor avea capacitatea de a aresta şi de a-i judeca pe cei responsabili pentru aceste incidente.
“Nu este nicio revoluţie în derulare şi nu vor învinge”, a spus şeful statului sârb.
Votul din 17 decembrie a fost criticat de către observatorii internaţionali, care au denunţat o serie de nereguli.

