Se reia transportul public în comun în Constanța, după trei zile de proteste ale angajaților companiei

18 December 2025, 21:30 (actualizat 18 December 2025, 23:43)

Transportul public în comun în Constanța va fi reluat de vineri, 19 decembrie, de la ora 05:15. Autobuzele CT BUS revin pe trasee. Programul de transport se va desfășura normal.

“Se reia transportul public în comun în Constanţa. De vineri, 19 decembrie, de la ora 05:15, autobuzele CT BUS revin pe trasee. Programul de transport se va desfăşura normal”, a anunțat CT Bus.

Conducerea CT Bus a precizat că lasă deschisă calea discuţiilor şi negocierilor, dar într-un cadru detensionat, pentru că “deciziile importante se iau cu calm şi înţelepciune”.

Şoferii de autobuze din Constanţa au declanșat marți un protest spontan.

Autobuzele au rămas în parcarea companiei, iar șoferii au scandat nemulțumiți că nu li se respectă condițiile stabilite în contractul de muncă. Oamenii au cerut prime, condiții mai bune de muncă și demisia directorului general.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite