Victorii clare pentru Bayern şi Atletico în optimile Ligii Campionilor. Barcelona, egal în ultimul minut la Newcastle
Bayern Munchen şi Atletico Madrid au făcut paşi mari spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după victoriile reuşite marţi seara, în prima manşă a optimilor.
Bayern a surclasat-o pe Atalanta cu 6-1, chiar la Bergamo, chiar şi în condiţiile în care golgheterul Harry Kane a fost menajat la bavarezi.
Josip Stanisic (12), Michael Olise (22, 64), Serge Gnabry (25), Nicolas Jackson (52) şi Jamal Musiala (67) au marcat pentru echipa antrenată de Vincent Kompany, golul de onoare al singurei reprezentante a Italiei fiind reuşit de croatul Mario Pasalic (90+3).
Este doar a doua oară când o echipă marchează şase goluri pe terenul unei formaţii italiene în cupele europene, după victoria lui Bayern cu AS Roma (7-1), în sezonul 2014/15 al Ligii Campionilor.
Atletico Madrid a dispus de Tottenham Hotspur cu 5-2, după ce a avut 4-0 în min. 22. Marcos Llorente (6), Antoine Griezmann (14), Julian Alvarez (15, 55) şi Robin Le Normand (22) au punctat pentru madrileni, în timp ce golurile londonezilor, la care fundaşul român Radu Drăguşin a rămas pe banca de rezerve, au fost semnate de Pedro Porro (26) şi Dominic Solanke (76).
FC Barcelona a evitat in extremis un eşec pe St James’ Park, remizând cu Newcastle United, 1-1, graţie unui gol marcat de Lamine Yamal (90+6 – penalty), după un fault comis în careu de Malick Thiaw asupra lui Dani Olmo.
”Coţofenele” reuşiseră să deschidă scorul prin Harvey Barnes (86).
Rezultatele înregistrate marţi seara, în prima manşă a optimilor de finală:
Galatasaray Istanbul – Liverpool 1-0
Atalanta Bergamo – Bayern Munchen 1-6
Atletico Madrid – Tottenham Hotspur 5-2
Newcastle United – FC Barcelona 1-1
Miercuri vor avea loc partidele:
19:45: Bayer Leverkusen – Arsenal Londra
22:00: Bodo Glimt – Sporting Lisabona, Paris Saint Germain – Chelsea Londra, Real Madrid – Manchester City

