Val de proteste în sistemul public. Măsurile de austeritate, contestate chiar cu acțiuni extreme
Val de proteste în sistemul public. Sindicaliștii contestă măsurile de austeritate pregătite de guvernul Ciolacu. De la polițiști și agenţi din penitenciare, până la grefieri, judecători și angajați din direcțiile de sănătate publică, toți își cer drepturile bănești. Unii vor majorări salariale și înlăturarea inechităților, alții presează pentru acordarea sumelor câștigate în instanţele de judecată. Și nu au apelat doar la proteste de stradă sau oprirea temporară a lucrului, ci și la acțiuni extreme.
Nemulțumiți de majorarea cu doar 5% a salariilor, care le-ar aduce angajaților maximum 35 de lei în plus, reprezentanții polițiștilor au protestat în făța Ministerului de Interne. Sindicaliștii cer şi includerea în buget a banilor pentru plata celor care vor fi implicați în organizarea alegerilor de anul viitor. Și amenință că în caz contrar nu vor asigura pază secțiilor de votare.
O listă lungă de nemulțumiri au și agenții din închisori. Dimineață, peste 100 de angajaţi ai penitenciarului Craiova au refuzat să între la serviciu. Și sunt deciși să lase spațiile de detenție nepazite de Crăciun și Revelion.
Cosmin Dorobanțu: Cerem deblocarea legii salarizării, deblocarea normei de hrană și echipament și eliminarea inechităților în ce privește pensiile militare de stat. Asta vrem să discutăm cu guvernul României, să găsească soluții, pentru că bani sunt, dar sunt prost gestionați în această țară.
La Iaşi, 7 din cei 27 de angajaţi ai Serviciului de Probaţiune au intrat în greva foamei. La fel și 25 de colegi ai acestora din Bihor, Arad, Cluj şi Ilfov, după ce au aflat că ar urmă să nu fie plătiți în această luna, pe motiv că finanțele nu au dat aviz.
Măsurile de austeritate pregătite de Guvern au dus la blocaje și în instanțe. Magistrații își vor drepturile bănești câștigate prin hotărâri judecătorești definitive. Și acuză guvernul că eșalonarea pe 7 ani înseamnă încălcarea independenței justiției și a statutului constituțional al judecătorilor.
Cei de la Tribunalul din București au anunțat că vor asigura doar urgențele. Au obținut însă de la premierul Marcel Ciolacu promisiunea că solicitările lor vor fi rezolvate. Însă vor renunta la proteste în anumite condiții.
Angajații din Direcțiile de Sănătate Publică au intrat în a 20-a zi de proteste. Reclamă inechităţile salariale și au blocat plăţile către medicii de familie şi către Unitaţile de Primiri Urgenţe.

