Val de antisemitism la Londra. Doi evrei au fost înjunghiați de un bărbat cu probleme mintale
Autorităţile din Londra sunt în alertă maximă, după cel mai recent atac antisemit, comis miercuri în apropierea unei sinagogi, de un bărbat de 45 de ani, cu probleme mintale. Vă avertizăm, sunt imagini şi informaţii care vă pot afecta emoţional!
Bărbatul a înjunghiat doi evrei londonezi într-un cartier al comunităţii evreieşti din nordul metropolei britanice. Incidentul este acum tratat de poliţie drept act terorist.
Londra se confruntă cu o creștere îngrijorătoare a antisemitismului, în urma conflictului din Orientul MIjlociu.
Premierul Keir Starmer, care a convocat o reuniune de urgență, avertizează că Marea Britanie trebuie să combată rădăcinile antisemitismului și extremismului şi anunţă măsuri sporite de securitate.
Keir Starmer, premierul britanic: Să fim sinceri, acesta nu este un incident izolat. A avut loc o serie de atacuri antisemite. Finanțarea suplimentară este deja asigurată. Trebuie să o majorăm pentru a oferi nivelul de protecție necesar. Trebuie să luăm măsuri pentru a face față actorilor statali ostili. Dar trebuie, de asemenea, să fim foarte clari în privința faptului că trebuie să abordăm cauzele profunde ale extremismului și antisemitismului. Și asta este exact ceea ce facem.
Moise, martor: S-a trecut de la bombe la înjunghieri. Dacă până acum nu ne simţeam în siguranţă, acum acest sentiment este şi mai intens, mai ales când vedem că putem fi înjunghiaţi în orice moment, în timp ce mergem pe stradă.

