USR va vota în Parlament ca toți bolnavii cronici să beneficieze de plata primei zile de concediu medical

Vot în Parlament
5 February 2026, 13:21

Parlamentarii USR vor vota în Parlament ca toți bolnavii cronici, fără discriminare, să beneficieze de plata primei zile de concediu medical. USR a solicitat public, încă de la finalul anului trecut, ca românii cu adevărat bolnavi să nu fie pedepsiți din cauza celor care au comis abuzuri susținând că suferă de boli închipuite.

Emanuel Ungureanu, deputat USR, membru în Comisia pentru sănătate a Camerei Deputaților: „Prima zi de concediu medical trebuie plătită pentru pacienții cu afecțiuni cronice!

Așa cum am afirmat public, încă din 31 decembrie, decizia ca românii cu adevărat bolnavi să fie pedepsiți din cauza unor bolnavi închipuiți, este profund greșită.

De aceea, toți parlamentarii USR vor susține amendamentul prin care, toți bolnavii cronici, fără discriminare, să beneficieze de plata primei zile de concediu medical

Statul trebuie să-și întărească mecanismele de control și trebuie să condamne ferm fraudele din sistemul de asigurări de sănătate, fără să pedepsească, colectiv, oamenii cinstiți, grav bolnavi, care au nevoie de sprijin și empatie!”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite