Usha Vance, soția vicepreședintelui JD Vance, a anunțat că este însărcinată cu al patrulea copil
Într-o postare pe X, a doua doamnă a SUA declarat că așteaptă cu nerăbdare să primească un băiețel la sfârșitul lunii iulie.
„Usha și bebelușul sunt bine”, se arată într-un comunicat postat marți pe contul de socializare al celei de-a doua doamne, notează BBC.
Vance și soția sa, Usha, în vârstă de 40 de ani, au trei copii mici: Ewan, Vivek și Mirabel.
Usha Vance (născută Chilukuri) s-a născut și a crescut în suburbiile muncitoare din San Diego, California, dintr-un tată inginer mecanic și o mamă biolog molecular care se mutase în SUA din Andhra Pradesh, India.
L-a întâlnit pe JD Vance în 2010, când era studentă la Facultatea de Drept Yale, când s-au alăturat unui grup de discuții despre „declinul social în America albă”.
Înainte de a deveni a doua doamnă a Statelor Unite, Usha Vance a avut o carieră juridică.
JD Vance a fost unul dintre cei mai vocali membri ai administrației Trump care au cerut rate ale natalității mai mari în SUA.
„Permiteți-mi să spun foarte simplu: vreau mai mulți copii în Statele Unite ale Americii”, a spus el în 2025.

