Ursula von der Leyen, despre partea bună a tarifelor impuse de Trump: Toată lumea cere mai multe schimburi comerciale cu UE

Ursula von der Leyen/Foto: Profimedia Images
16 April 2025, 09:51

Președinta Comisiei Europene afirmă că Europa este „pe deplin conștientă” de oportunitățile aduse de „noua ordine mondială”. Ursula von der Leyen a remarcat „un efect secundar pozitiv” al incertitudinii create de tarifele impuse de președintele american Donald Trump: tot mai mulți lideri mondiali doresc să încheie acorduri comerciale cu Uniunea Europeană, conform Politico.

„În prezent am nenumărate discuții cu șefi de stat și de guvern din întreaga lume, care vor să colaboreze cu noi în contextul noii ordini mondiale”, a declarat von der Leyen într-un interviu acordat marți publicației germane Die Zeit.

„Toți cer mai mult comerț cu Europa — și nu este vorba doar despre legături economice. Este vorba și despre stabilirea unor reguli comune și despre crearea unui climat de predictibilitate”. a adăugat ea, subliniind că „Europa poate oferi asta”.

După anunțul făcut de Trump pe 2 aprilie privind impunerea unor noi tarife, o undă de incertitudine a cuprins comerțul transatlantic, zguduind piețele și ridicând semne de întrebare cu privire la viitorul cooperării economice dintre Uniunea Europeană și Statele Unite.

Ca reacție, Uniunea Europeană a căutat noi modalități de a-și diversifica parteneriatele comerciale și a explorat oportunități pentru a-și aprofunda relațiile cu alte mari economii, cum ar fi China.

Potrivit președintei Comisiei Europene, Europa este „pe deplin trează” și are șansa de a juca „un rol puternic în noua ordine mondială care se conturează treptat.”

„Trebuie să folosim acest moment pentru a deschide noi piețe pentru companiile noastre și pentru a construi relații cât mai strânse cu cât mai multe țări care împărtășesc aceleași interese ca noi”, a mai spus von der Leyen.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite