”Urarea” lui Raphinha pentru suporterii lui Atletico, în semifinalele Champions League: „Afară!”

Raphinha, confruntare cu suporterii lui Atletico / Profimedia Images
15 April 2026, 13:41

Jucătorul Barcelonei s-a confruntat cu publicul din Madrid, la finalul meciului în care echipa sa a ratat calificarea și a prezis eliminarea echipei rivale în fața lui Arsenal

În timp ce publicul de pe Estadio Metropolitano sărbătorea calificarea lui Atletico Madrid în semifinalele Champions League (1-2, la meciul de ieri seară din Madrid și 2-0, în primul meci tur pierdut de Barcelona săptămâna trecută pe teren propriu), brazilianul Raphinha, accidentat, a ieșit imediat după meci pe gazon să-și consoleze coechipierii de la Barcelona.

Raphinha a rămas o vreme pe teren și au existat momente de tensiune, deoarece a fost huiduit de public.

Brazilianul nu s-a lăsat intimidat și a transmis un mesaj clar suporterilor ”colchoneros” aflați în tribune, prin gesturi cu mâna și vorbe puține din care se putea înțelege o ”urare” clară: Atlético va fi eliminată în runda următoare de către Arsenal.

Raphinha părea nervos din cauza a ceea ce se întâmplase în timpul meciului și a fost ținta a tot felul de injurii, scrie Sport.

”Atunci, brazilianul s-a adresat publicului cu un gest clar al mâinilor, spunând că, după faza semifinalelor Champions League, cei de la Atletico vor fi părăsit și ei competiția. Și a însoțit gestul verbal, afirmând că, în semifinale, <<OUT>>. A repetat acest lucru de mai multe ori, uitându-se spre tribune, în timp ce tensiunea creștea pe moment”, relatează jurnaliștii catalani.

”Raphinha era cu adevărat furios pentru că era de părere că Atlético nu merita să treacă mai departe și a exprimat acest lucru câteva minute mai târziu, când a dorit să vorbească în zona mixtă, deși nu jucase în niciunul dintre cele două meciuri ale turului”, mai scrie ziarul de sport din Barcelona.

Brazilianul a îndeplinit rolul de căpitan, așa cum a făcut-o pe tot parcursul sezonului și a subliniat clar că jucătorilor de la Barcelona li s-a furat atât meciul de ieri seară, cât și cel din tur, prin deciziile controversate ale arbitrilor.

În cele din urmă, Raphinha a părăsit terenul fără să vrea să agraveze situația și a decis să întoarcă spatele suporterilor de la Atlético, care s-au purtat deosebit de dur cu brazilianul atunci când a intrat pe teren pentru a-și consola coechipierii, potrivit relatărilor din Sport.

Raphinha se simte oarecum responsabil pentru această eliminare, adaugă jurnaliștii, întrucât s-a accidentat cu naționala Braziliei într-un moment decisiv al sezonului și a fost o pierdere foarte greu de compensat pentru antrenorul Hansi Flick, în meciurile de maximă importanță.

Brazilianul are acum un mare regret că nu a reușit să câștige Liga Campionilor cu Barça și dorește să rămână la echipă pentru a încerca din nou în sezonul viitor, convins că această echipă are un viitor strălucit, conchid, mai optimiști, cei de la Sport.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite