Uraganul Melissa lovește Cuba după ce a transformat Jamaica în „zonă de dezastru”

Uragane / Pixabay
Uragane / Pixabay
30 October 2025, 13:47 (actualizat 30 October 2025, 13:48)

Uraganul Melissa a străbătut Caraibe, izbindu-se de Cuba, lăsând în urmă părți din Jamaica vecină, devastate și afectate de vânturi puternice și precipitații extreme.

Efectele uraganului colosal s-au resimțit în întreaga regiune, chiar și în țări care nu se aflau direct în calea sa.

În Haiti, locuitorii unui orășel plâng moartea a 25 de persoane luate de inundații.

Cel mai intens ciclon tropical care a lovit Jamaica în aproape două secole, Melissa este unul dintre cele mai puternice uragane atlantice observate de când se înregistrează fenomenele. Climologii spun că încălzirea globală cauzată de om a contribuit la intensificarea rapidă a furtunilor moderne.

Mulți jamaicani s-au trezit miercuri fără curent electric, iar cartiere întregi au fost inundate. Prim-ministrul, Andrew Holness, a declarat țara zonă de dezastru, acordând autorităților puteri suplimentare, cum ar fi emiterea de ordine de evacuare obligatorii pentru regiunile inundate și prevenirea creșterii prețurilor exagerat.

Pagube masive au fost raportate pe toată insula, o mare parte din acestea în zonele cele mai vestice, unde furtuna de categoria 5 s-a deplasat în diagonală pe teren într-un ritm lent, smulgând acoperișurile clădirilor și răsturnând mașinile. Fotografiile arată un copac smuls din pământ cu tot cu rădăcini și drumuri sub apă. Ministrul administrației locale din Jamaica, Desmond McKenzie, a declarat că uraganul a fost „una dintre cele mai grave experiențe pe care [Jamaica] le-a trăit vreodată”.

„Infrastructura noastră a fost grav compromisă”, a spus el. „Întreaga [insulă] Jamaica a resimțit greul uraganului Melissa.” Aproape 15.000 de oameni sunt în adăposturi și peste 530.000 fără electricitate, într-o țară cu 2,8 milioane de locuitori.

În Mandeville, capitala și cel mai mare oraș din parohia Manchester, locuitorii au fost recunoscători că nu au fost la fel de grav afectați ca alte părți ale insulei, chiar dacă erau vizibile pagube grave.

Străzile orașului erau pline de resturile lăsate în urma uraganului – copaci căzuți au blocat drumurile, unele case aveau acoperișurile lipsă, iar liniile electrice fuseseră doborâte.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite