Unirea Principatelor, sărbătorită în apa mării, dar şi la graniţa dintre România și Republica Moldova
Câțiva alergători din Galaţi sărbătoresc, prin tradiţie, ziua Unirii Principatelor la graniţa dintre România și Republica Moldova, cu o horă. Au alergat 20 de kilometri dus-întors și spun că e felul lor de a-şi arăta respectul faţă de această mare sărbătoare. Şi în Constanța, câțiva curajoși s-au aventurat în apa mării unde au făcut o horă.
Șapte grade a avut temperatura aerului, iar apa mării a fost si mai rece. Trecătorii aflaţi la plimbare pe faleză s-au oprit când i-au văzut pe temerari în apă. Antrenamentul este secretul lor pentru o baie în plină iarnă.
Pasionaţii de alergare din Galaţi fac o cursă în fiecare an, pe 24 ianuarie, până în Vama Giurgiuleşti.
Mulți dintre tineri sunt alergători cu experienţa, chiar şi la ultramaratoane, și spun ca nu le este deloc greu să parcurgă cei 20 de km cat este traseul dus întors.
În vamă, tinerii au încins o horă.
A fost a 10-a hora organizată de alergătorii din Galaţi de ziua Principatelor Unite, iar aceştia promit să continue tradiţia.

