Ungaria şi Serbia au semnat un nou acord de control al frontierei

22 October 2025, 21:14 (actualizat 22 October 2025, 21:31)

Ministrul de interne ungar, Sandor Pinter, şi omologul său sârb, Ivica Dacic, au semnat miercuri la Roszke, în sudul Ungariei, un nou acord de control al frontierei între cele două ţări, informează MTI, potrivit Agerpres.

Potrivit acordului, şefii poliţiilor pot stabili orele în care vor fi deschise trecerile de frontieră şi pot autoriza poliţiile sârbă şi ungară să opereze în comun anumite treceri de frontieră pentru a asigura că oamenii pot călători rapid şi eficient între cele două ţări, a declarat Pinter.

El a adăugat că este datoria Ungariei de a introduce Sistemul Intrare/Ieşire European.

În baza acestui sistem, care va fi aplicat treptat începând din 28 octombrie, cetăţenii din state terţe care vor intra în Ungaria dinspre Serbia vor trebui să se înregistreze, a menţionat Pinter, potrivit căruia sistemul va reduce timpii de aşteptare la graniţă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă