Unde va ataca Iranul SUA. Ce spune un fost coordonator de securitate american în regiune

Iran - SUA / Arhivă
23 June 2025, 09:19 (actualizat 23 June 2025, 09:48)

Locotenent-general Mark C. Schwartz, fost Coordonator de Securitate al SUA pentru Israel și Autoritatea Palestiniană, a declarat pentru BBC că Iranul „va răspunde într-un fel sau altul. E greu de spus cum anume”.

Principala preocupare a generalului Schwartz este legată de forțele americane staționate în bazele din Irak, Iordania și Siria, mai degrabă decât de cele din Bahrain și Kuweit.

Iranul are mai mulți aliaţi  în regiune care ar putea acționa în numele său.

Kata’ib Hezbollah, grupare șiită irakiană susținută de Iran, ar fi cea mai viabilă dintre cei care ar putea face acest lucru, urmat de houthii din Yemen, spune el.

SUA au desemnat Kata’ib Hezbollah, cunoscut și sub numele de Brigăzile Hezbollah, drept organizație teroristă străină în 2009.

Generalul Schwartz a adăugat că „nu există lipsă” de ținte militare în Iran pe care Israelul să le poată ataca în continuare, sau Statele Unite, în cazul în care propriile forțe ar fi lovite.

Totuși, el a subliniat că „în mod ideal, îi vom readuce la masa negocierilor”.

Un comandant al forțelor armate iraniene a amenințat SUA cu un „răspuns decisiv”, conform Sky News.

„De fiecare dată când americanii au comis crime, au primit un răspuns decisiv, iar la fel va fi și de această dată,” a declarat Generalul Hatami, în comentarii preluate de agenția de știri de stat Fars.

„Vom lupta; vom lupta pentru fericire. Am avut mulți martiri, dar vom lupta cu putere și curaj. Ar trebui să fiți siguri de puterea noastră”, a spus generalul Amir Hatami.

Hatami, unul dintre cei mai înalți generali ai Iranului, a fost numit în această funcție în urmă cu mai puțin de o săptămână, în timp ce Iranul și-a remaniat conducerea militară pentru a ocupa pozițiile rămase vacante după ce Israelul a ucis mai multe personalități de rang înalt în atacurile sale recente.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite