Un ultim omagiu pentru Nicu Covaci – marţi şi miercuri, la Timişoara. Trupul marelui artist a fost depus la Filarmonica Banatul

6 August 2024, 08:26 (actualizat 6 August 2024, 18:46)

Sunt ultimele două zile în care toţi cei care l-au apreciat şi îndrăgit pe Nicu Covaci, fondatorul legendarei trupe Phoenix, îşi pot lua rămas bun de la acesta. Trupul marelui artist a fost depus în marți dimineaţa la Filarmonica Banatul din oraşul său natal, Timișoara.

Momente emoționante la Timișoara, orașul natal al legendarului Nicu Covaci. Trupul neînsuflețit al marelui artist a fost depus în foaierul Filarmonicii Banatul. Oameni din toate colțurile țării au venit să-și ia rămas bun de la fondatorul trupei Phoenix, chiar înainte ca sala Filarmonicii să fie deschisă.

Membrii trupei au susținut o conferință de presă, în deschiderea căreia au avut un altfel de moment de reculegere pentru Nicu Covaci.

Costi Adam, solist, Phoenix: Ce vom promova este o avere fabuloasă artistică. Fabuloasă! Fie că vorbim de muzică, fie că vorbim de arta plastică, fie că vorbim de caracter. Am zis în momentul în care a plecat că e nemuritor. Și-a castigat acest drept. Și prin viață, prin creație, prin prezență a făcut să zguduie minți, spirite.

Cristian Gram, chitarist, Phoenix: Nicu a fost un munte de voință. Această voință ne-a fost și nouă insuflată. Mulți dintre noi o aveam deja, că altfel nu ne primea alături de el. Și cu această voință de a trăi și a face întotdeauna oamenii să simtă “șira spinării” ne-a insuflat-o și nouă.

Lavinia Săteanu, violonistă, Phoenix: Nicu mi-a dat aripi. Și curaj și încredere. M-a lăsat să mă joc pe scenă așa cum am vrut eu. Mi-a dat această titulatură frumoasă de “zână bună” pentru Phoenix și nu o să îmi rămână mie zile să îi mulțumesc pentru tot ce a făcut pentru mine.

Flavius Hosu, baterist, Phoenix: Mereu îi voi fi recunoscător că a avut această încredere în mine de a mă lua în trupă la o vârstă atât de fragedă.

Vlady Săteanu, chitară bas, Phoenix: Nicu a semănat foarte mult cu tatăl meu, ca și fire, ca și caracter și eu mi-a retrăit un fel de a doua copilărie, ceea ce este un cadou absolut fabulos pe care poate să ți-l dea viața.

Artiștii au anunțat că trupa Phoenix va merge mai departe, așa cum și-a dorit Nicu Covaci. În perioada următoare vor scoate un album dedicat marelui artist, iar piesa Nemuritorul va vorbi despre cel care a întemeiat trupa Phoenix și care a ținut-o în viață peste 60 de ani.

De la catafalcul lui Nicu Covaci nu au lipsit nici artiștii care au făcut parte din vechea formula a trupei Phoenix.

Cei care doresc să îi aducă un ultim omagiu liderului trupei Phoenix, Nicu Covaci, o pot face marţi, între orele 11,00 şi 20,00, şi miercuri, în intervalul 9,00 – 17,00. Sicriul cu trupul neînsufleţit al artistului este depus la Filarmonica “Banatul” din Timişoara.

“Accesul în Filarmonică se va face pe intrarea principală şi se va urmări fluxul indicat în interior, pentru a evita blocajele”, au precizat membrii trupei pe pagina de Facebook Phoenix Transsylvania.

Conform dorinţei celor apropiaţi, ceremonia de înhumare va fi privată.

La Casa de Cultură din Timişoara va fi organizată o expoziţie foto dedicată lui Nicu Covaci şi va fi deschisă o carte de condoleanţe, iar această acţiune va fi pe o perioadă mai lungă, pentru a permite cât mai multor oameni care l-au iubit şi admirat să lase câteva gânduri în memoria lui, a anunţat primatul Dominic Fritz.

Nicu Covaci, liderul legendarei trupe Phoenix, a murit vineri seara.

Fondatorul trupei Phoenix s-a născut pe 19 aprilie 1947, în Timişoara.

Compozitor, chitarist, pictor şi grafician, Nicu Covaci a studiat din copilărie pianul, acordeonul, dar şi limbile străine. Apoi a învăţat să cânte la muzicuţă şi a luat lecţii de chitară. A studiat la Liceul de Arte Plastice şi la Institutul de Arte Plastice din Timişoara.

Liderul trupei Phoenix avea 77 de ani. El a fost operat în luna martie, de urgenţă, pe creier, la Spitalul Judeţean Timişoara.

Medicul Dorel Săndesc, care l-a tratat pe Nicu Covaci la Spitalul Judeţean din Timişoara, a afirmat sâmbătă că artistul “şi-a păstrat acea forţă extraordinară, acea forţă interioară chiar şi când organismul lui, care era şi el fizic foarte puternic, a început să slăbească”. “Forţa sa a rămas exprimată prin acea privire de leu în iarnă, aş putea spune, prin felul prin care a comunicat cu noi, prin zâmbetele sale, prin faptul că aprecia foarte mult că prietenii au venit la el, unii au venit şi au şi cântat”, a povestit medicul.

El a arătat că Nicu Covaci “a suferit de o boală cruntă, un cancer cerebral, cea mai agresivă formă de cancer cerebral”. “S-a căutat şi în Spania şi în România şi a fost operat în spitalul nostru de profesorul Horia Pleş. A urmat o perioadă destul de bună, el a fost ameliorat faţă de preoperator, a putut comunica cu cei din jur, dar diagnosticul a fost implacabil, forma anatomo-patologică a acestui cancer a arătat că evoluţia va fi ireversibil negativă şi într-o perioadă scurtă de timp. În ciuda tuturor tratamentelor, radioterapie şi aşa mai departe, ceea ce din păcate s-a confirmat”, a spus Dorel Săndesc.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite