Un tânăr care a bătut un elev chiar în sala de clasă a fost reţinut. S-a propus măsură preventivă

Politie / Sursa: Facebook.Poliția Capitalei
15 January 2026, 21:47

Tânărul de 19 ani care a intrat într-o sală de clasă a unui liceu din oraşul Găeşti şi a bătut un elev până l-a băgat în spital a fost reţinut de poliţişti şi pe numele lui se va propune o măsură preventivă, anunţă, joi seara, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Dâmboviţa.

“Pe parcusul zilei de astăzi, 15 ianuarie a.c., în urma cercetărilor efectuate de poliţiştii din cadrul Poliţiei Oraşului Găeşti, un tânăr, de 19 ani, a fost reţinut, pe bază de ordonanţă, pentru 24 de ore, în calitate de suspect, fiind cercetat în cadrul unui dosar penal întocmit pentru săvârşirea infracţiunilor de lovire sau alte violenţe şi tulburarea ordinii şi liniştii publice”, precizează IPJ Dâmboviţa.

Conform sursei citate, pe parcursul zilei de joi, tânărul de 19 ani a pătruns în incinta unei unităţi de învăţământ din oraşul Găeşti şi ar fi agresat, cu un obiect contondent, un elev, în vârstă de 17 ani. În urma incidentului victima a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Pe parcursul zilei de vineri, agresorul va fi prezentat magistraţilor în vederea dispunerii unei măsuri preventive.

Într-un comunicat, remis joi seara, Inspectoratul Şcolar Judeţean (IŞJ) Dâmboviţa a arăat că prima reacţie a elevilor de la liceul unde a avut loc incidentul a fost să filmeze incidentul în loc să alerteze profesorii.

După incident, Primăria Găeşti a anunţat mai multe măsuri privind siguranţa elevilor din unităţile şcolare de pe raza oraşului, printre care întărirea controlului accesului persoanelor străine în şcoli şi colaborarea cu Poliţia şi Jandarmeria pentru prevenirea incidentelor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite