Un sportiv norvergian a recunoscut public, după ce a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice, că și-a înșelat “iubirea vieții”

11 February 2026, 16:51 (actualizat 11 February 2026, 16:53)

Biatlonistul olimpic norvegian Sturla Holm Laegreid a mărturisit marți, în direct într-un interviu la televiziune, chiar după ce a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice, că și-a înșelat iubita.

Laegreid a terminat pe locul al treilea la biatlon, sport care combină schiul fond cu tirul cu pușca, marți, la Jocurile Olimpice de Iarnă, apoi a izbucnit în lacrimi. Norvegianul le-a spus fanilor că până săptămâna trecută „avea deja o medalie de aur”, dar a irosit-o fiind infidel.

Sportivul a declarat la postul public norvegian NRK, la scurt timp după ce și-a încheiat cursa de biatlon: „Există cineva cu care aș fi vrut să împărtășesc asta și care s-ar putea să nu se uite astăzi. Acum șase luni am întâlnit dragostea vieții mele – cea mai frumoasă și mai bună persoană din lume. Acum trei luni am făcut cea mai mare greșeală a mea și am înșelat-o. I-am spus despre asta acum o săptămână. A fost cea mai grea săptămână din viața mea.

Sportivul în vârstă de 28 de ani a lansat apoi un apel emoționant, dar s-a oprit înainte de a-i menționa numele. „Aveam o medalie de aur în viața mea și probabil sunt mulți care mă privesc altfel, dar eu am ochi doar pentru ea”, a adăugat el.

Sturla Holm Laegreid, cu medalia de bronz de la Jocurile Olimpice/Profimedia Images

„Sportul a ocupat un loc puțin diferit [în viața mea] în ultimele zile. Mi-aș fi dorit să pot împărtăși asta cu ea.”

Laegreid a spus ulterior că s-ar putea să nu fi fost în starea potrivită pentru a da interviul după cursă, care a venit pe fondul morții coechipierului său, Sivert Guttorm Bakken, în decembrie anul trecut, potrivit News Sky.

Poate a fost foarte egoist din partea mea să dau acel interviu”, a spus el câteva ore mai târziu. „Așa că da, nu știu. Eram, sunt puțin, nu știu… nu sunt cu adevărat aici mental. Așa că vom vedea ce se va întâmpla.

Laegreid a ocupat locul al treilea în proba olimpică individuală masculină de biatlon 20 km din nordul Italiei. Conaționalul său Johan-Olav Botn a câștigat aurul, iar francezul Eric Perrot a obținut argintul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite