Un român a fost arestat în Italia, după ce ar fi încercat să-şi incendieze soţia

Carabinieri, Italia/Foto: Profimedia Images
12 November 2025, 18:45 (actualizat 12 November 2025, 18:47)

Un român în vârstă de 46 de ani a încercat să-i dea foc soţiei sale săptămâna trecută în apropiere de Milano, a anunţat poliţia italiană, după arestarea, miercuri, a bărbatului, transmite agenţia de presă italiană ANSA.

Bărbatul de origine română este acuzat de abuz agravat şi agresiune asupra soţiei sale, care a vrut să se despartă de el, după ce l-a reclamat în iunie anul trecut pentru că, adesea sub influenţa abuzului de alcool, ar fi agresat-o, inclusiv în faţa copiilor lor, ‘atât verbal, cât şi fizic’.

Pe 5 noiembrie, când hotărâse să se despartă şi să se mute, el a aşteptat-o în faţa locului unde lucra, a ameninţat-o, apoi i-a aruncat cu benzină în faţă. Totuşi, potrivit poliţiei, femeia a avut prezenţa de spirit să se refugieze în maşină, iar bărbatul a fugit şi s-a prezentat singur la o secţie de carabinieri, predând ‘o brichetă, telefonul mobil, o sticlă de 500 ml şi una de 60 ml, ambele conţinând un lichid limpede, probabil benzină’, precum şi un sistem GPS, pe care a spus că îl ‘instalase în maşina fostei soţii’ pentru a o monitoriza.

Mai mult, bărbatul a încercat la rândul său să o reclame pe femeie, susţinând că aceasta nu contribuie la cheltuielile familiei şi nu se ocupă de treburile casnice, a mai consemnat ANSA.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite