Un pui de urs singur, înfometat și subnutrit a fost salvat din zona Tâmpa, Brașov

30 May 2026, 16:57 (actualizat 30 May 2026, 17:02)

La Brașov, un pui de urs de doar 3-4 luni a trecut prin momente critice, dar a fost salvat. Micuțul era singur și înfometat, când a fost găsit în zona Tâmpa.

Cântarea doar 4 kilograme, deși la vârsta lui ar fi trebuit să cântărească de două ori mai mult. Nu se putea descurca fără ursoaică.

Înainte de a fi preluat, zona a fost supraveghiată timp de câteva ore pentru a vedea dacă ursoaica nu se va întoarce totuși după puiul ei.

Acum, ursulețul este în grija Asociației Milioane de Prieteni și primește toate îngrijirile necesare. Următoarele ore sunt decisive pentru supraviețuirea lui.

La Brașov, urșii care nu se mai lasă alungați în pădure au început să fie împușcați. Așa s-a întâmplat cu doi dintre ei, în ultimele zile. În paralel, este analizată și varianta unei sterilizări chimice temporare, care ar limita populația de urși în următorii ani.

Sălbăticiunile ajung tot mai des în oraș. Într-o singură noapte, 25 de apeluri la 112 anunțau prezența urșilor pe străzi din oraș.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite