Un proiect de lege controversat, privind Radio-Televiziunea publică slovacă, scoate oamenii în stradă. Jurnaliștii se tem că, prin noua lege a audiovizualului, presa va fi sub totala influență a politicului
În Slovacia, schimbarea Legii audiovizualului scoate lumea în stradă. Potrivit proiectului de lege, înaintat de Guvern, conducerea televiziunii publice va fi demisă înainte de termen, iar noile numiri vor fi făcute la propunerea politicienilor.
Opoziția din Slovacia acuză guvernul că încearcă să transforme televiziunea publică într-o unealtă politică, asupra căreia va avea control deplin, dacă noua lege va trece de parlament.
Jurnaliștii și opinia publică se tem că, prin noua lege a audiovizualului, presa publică va fi sub totala influență a politicului.
Conducerea postului public de televiziune ar urma să fie demisă înainte de termen, iar noii membri vor fi numiți de un consiliu din care fac parte persoane desemnate de guvern. Schimbările preconizate în televiziunea publică slovacă nu sunt singurul motiv pentru care au loc proteste.
Din cauza derapajelor antidemocratice ale guvernului, Slovacia e în pericol să piardă fonduri europene. Principalele îngrijorări ale Comisiei Europene sunt legate de noua lege a audiovizualului și de decizia desființării Parchetului care se ocupă de cazuri de corupție la nivel înalt.

