Un pianist care a rămas parțial paralizat după un atac cerebral revine pe scenă și cântă cu o singură mână
După un grav accident vascular cerebral care i-a paralizat partea dreaptă a corpului, un pianist sud-coreean a refuzat să renunţe la muzică şi a transformat ceea ce părea imposibil într-o revenire spectaculoasă. Astăzi, el se pregăteşte să urce din nou pe scenă, cântând cu o singură mână. Recitalul marchează o revenire impresionantă şi, totodată, spune o poveste despre perseverenţă.
Pianistul sud-coreean a început procesul de recuperare cu teama că nici nu va mai merge vreodată. Treptat, sprijinit de familie și de medici, a început să-și reconstruiască viața pas cu pas, iar primele încercări la pian au venit într-un moment în care o asemenea performanţă părea aproape imposibilă.
Pianistul Lee Hun: Nu mă mai gândeam să cânt la pian, dar într-o zi am luat masa cu mentorul meu, care mi-a sugerat să reîncep să cânt. Mi-a spus că există peste o mie de piese care pot fi interpretate doar cu mâna stângă. Am început să exersez chiar în acea noapte, pornind de la do-re-do-re.
Revenirea pe scenă înseamnă o nouă confruntare cu propriile limite şi vine însoţită de emoții puternice. După luni de recuperare și repeţíi intense, pianistul se pregăteşte să fie din nou în faţa publicului şi recunoaște că momentul îl copleșește.
Pianistul Lee Hun: Pe 2 mai voi susține primul meu recital, voi cânta pentru prima dată împreună cu o orchestră. Sunt atât de emoționat încât aș putea să mor.
Interpretarea la pian doar cu mâna stângă este o formă rară și dificilă de execuţie, apărută pentru pianiștii care nu îşi mai puteau folosi ambele mâini. Cel mai cunoscut exemplu este cel al lui Paul Wittgenstein, al cărui braț drept a fost amputat în timpul Primului Război Mondial. Special pentru el, Maurice Ravel a compus celebrul Concert pentru mâna stângă.
Această tehnică presupune mult control şi coordonare, astfel că fiecare apariţie pe scenă devine o demonstrație de mare finețe artistică.

