Un motociclist de 73 de ani, cetăţean străin, a fost muşcat de urs pe Transfăgărăşan
Un motociclist 73 de ani, cetăţean străin, a fost muşcat de un urs, sâmbătă, pe DN 7C – Transfăgărăşan, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Argeş.
Incidentul a avut loc în zona Valea lui Stan, pe tronsonul de drum dintre Cetatea Poenari şi Barajul Vidraru.
“Din verificările preliminare efectuate, s-a stabilit că un bărbat de 73 de ani, cetăţean străin, în timp ce se deplasa cu motocicleta pe direcţia Baraj Vidraru – Curtea de Argeş, a oprit pe partea carosabilă, în coloană, din cauza traficului aglomerat. În acel moment, un urs aflat pe marginea drumului l-ar fi muşcat de gamba piciorului drept”, se arată într-o informare de presă transmisă de IPJ Argeş.
Un echipaj medical i-a acordat îngrijiri medicale bărbatului, care avea o plagă zgâriată la piciorul drept. El a refuzat să fie transportat la spital.
Poliţiştii le recomandă participanţilor la trafic care tranzitează zona Transfăgărăşan să manifeste prudenţă şi să evite apropierea de animalele sălbatice.
În luna iulie, un motociclist italian a fost ucis de o ursoaică cu pui în zona Posada–Vidraru, tot pe Transfăgărășan.
România are cea mai mare populație de urși din Europa, estimată între 10.000 și 13.000 de exemplare. Este de aproape trei ori mai mare decât efectivul optim pentru țara noastră, care, potrivit specialiștilor, ar trebui să fie în jur de 4.000 de urși. Datele provin din primul recensământ oficial al populației de urși realizat în România.
Pe 10 aprilie 2024, fostul ministru al Mediului, Mircea Fechet, anunța o modificare a legislației privind intervenția asupra urșilor. Acesta a propus eliminarea procedurii graduale și acordarea unei libertăți mai mari primarilor, care să poată decide rapid modul de acțiune atunci când animalele ajung în localități.
În plus, a fost lansat în consultare publică un proiect de ordonanță care ar permite împușcarea imediată a urșilor periculoși care pătrund în zone locuite.
Cu toate acestea, în prezent iar incidentele continuă să se înmulțească. Alertele privind prezența urșilor în localități, stațiuni turistice sau gospodării devin tot mai frecvente, iar pericolul pentru populație este real și constant.

