Un mort și un rănit după ce coloniști israelieni au atacat un sat din Cisiordania. Acțiunile, după ce Hamas a anunţat că un ostatic a fost ucis de unul dintre gardienii săi pentru a se răzbuna
Zeci de coloniști israelieni au incendiat aseară case și mașini într-un sat din apropiere de orașul Nablus, din Cisiordania.
Potrivit autorităților palestiniene, un tânăr de 20 de ani a fost ucis, iar o persoană a fost grav rănită.
Atacatorii, unii dintre ei purtând măști, au aruncat cu pietre și cocteiluri Molotov.
Forțele de apărare ale Israelului au deschis o anchetă și a fost făcută deja o arestare. Biroul premierului Benjamin Netanyahu a transmis că incidentul este tratat cu cea mai mare severitate.
Totul s-a petrecut la câteva ore după ce brigăzile Al Qassam, aripa armată a Hamas, au anunțat că militantul care a ucis un ostatic israelian avut sub pază a acționat din răzbunare. Acesta a luat decizia după ce a aflat că doi copii ai săi au fost uciși într-o lovitură israeliană.

