Un medic stomatolog voluntar ajunge la copiii din medii dezavantajate, pe care îi consultă și tratează. O treime dintre părinți nu şi-au dus niciodată copiii la stomatolog
Pentru mulți copii din satele izolate, vizita la stomatolog rămâne un lux. Un medic din Bistrița-Năsăud încearcă însă să schimbe această realitate. Cu un cabinet stomatologic mobil, el ajunge acolo unde accesul la servicii medicale este aproape inexistent.
Un cabinet stomatologic mobil a ajuns în satul Ilișua din Bistriţa Năsăud. A fost întâmpinat cu multă curiozitate, dar şi teamă, de micuţii care nu au ajuns niciodată la control până acum.
George Dumitrescu este cel care face posibil că sute de copii din medii defavorizate să aibă acces la tratamente stomatologice.
Proiectul este susținut din donații și medicul merge o dată pe săptămână în sate.
Specialiștii avertizează că afecțiunile dentare netratate pot influența alimentația, dezvoltarea fizică și chiar procesul de învățare al copiilor.
Datele statistice arată că problemele de sănătate orală rămân o provocare majoră în România.
Aproape o treime dintre părinți nu şi-au dus niciodată copiii la stomatolog

