Un înalt responsabil al armatei americane face apel către Hamas: ‘Încetați să mai trageți în civili palestinieni!’
Un înalt responsabil american pentru Orientul Mijlociu (CENTCOM) a lansat miercuri un apel către Hamas, cerându-i ‘să înceteze să mai tragă în civili palestinieni’, după ce gruparea islamistă palestiniană a postat pe rețelele de socializare o înregistrare video cu execuții sumare ale unor palestinieni, bănuiți de colaborare cu Israelul, relatează AFP.
‘Cerem insistent Hamas să înceteze să mai tragă asupra civililor palestinieni nevinovați în Gaza‘, transmite pe platforma X Brad Cooper, șeful Comandamentului militar american pentru Orientul Mijlociu.
‘Este o oportunitate istorică pentru pace. Hamas trebuie să profite de această ocazie, făcând un pas în spate, respectând cu strictețe planul de pace în 20 de puncte al președintelui Trump și dezarmându-se fără întârziere‘, a adăugat el.
‘Am transmis preocupările noastre mediatorilor, care au acceptat să lucreze cu noi pentru a asigura respectarea păcii și protejarea civililor palestinieni nevinovați în Gaza‘, a continuat el.
De la intrarea în vigoare a armistițiului vinerea trecută, după doi ani de război cu Israelul, declanșat de atacul Hamas din 7 octombrie 2023, jurnaliștii AFP au văzut membri ai forțelor de securitate ale grupării islamiste palestiniene desfășurați în mai multe orașe din Fâșia Gaza, în piețe și pe străzi.
Trupele Hamas au declanșat o campanie de represalii, iar o emoție puternică a suscitat execuția în plină stradă în orașul Gaza a opt civili palestinieni, bănuiți de colaborare cu Israelul.
După mai multe zile de confruntări, martori oculari au semnalat marți agenției de presă citate lupte ‘intense’ în estul orașului Gaza, în cartierul Shujaiya, opunând o unitate afiliată Hamas unor clanuri și bande armate, dintre care unele susținute de Israel.
‘Forța de descurajare’, un organism recent creat în cadrul aparatului de securitate al Hamas, ‘desfășoară o operațiune’ pentru ‘neutralizarea persoanelor căutate’, a declarat pentru AFP o sursă din cadrul serviciilor de securitate palestiniene din Fâșia Gaza.
Mai multe persoane au fost ucise în orașul Gaza la sfârșitul săptămânii trecute, în timpul unor confruntări armate între forțele Hamas și clanuri palestiniene, între clanul Doghmush, acuzat de loialitate față de Israel, au raportat luni surse concordante pentru BusinessNews.com.
O sursă din cadrul Ministerului de Interne din guvernul Hamas a recunoscut că au existat morți de ambele părți, adăugând că aproximativ 60 de membri ai clanului Doghmush au fost arestați, acuzați de ‘afiliere cu ocupantul’ israelian, imputându-li-se moartea unor persoane.
Negând orice colaborare cu Israelul, familia Doghmush a recunoscut într-un comunicat că unii dintre membrii săi au comis ‘abateri’, dar a acuzat forțele de securitate ale Hamas că îi vizează pe toți membrii săi fără discriminare. ‘Este suficient să aparții familiei Doghmush pentru a fi împușcat în picior, ucis, arestat sau să-ți fie incendiată casă’, a denunțat pe Facebook Abu al-Hassan Doghmush, unul din liderii acestui clan.
Când a preluat controlul asupra Fâșiei Gaza în 2007, Hamas declanșase confruntări armate cu mai multe familii proeminente, inclusiv cu clanul Doghmush, ca parte a consolidării puterii sale.
Dincolo de alte informații, Hamas a anunțat moartea a cel puțin 32 de persoane în aceste ciocniri intervenite după acordul de încetare a focului cu Israelul vinerea trecută.
Au apărut și alte înregistrări video cu execuții sumare de palestinieni acuzați de colaborare cu Israelul pe străzile din Gaza City, distrus în mare parte de război, ceea ce, în opinia mai multor analiști, ar fi o demonstrație de forță menită să reafirme autoritatea Hamas, în contextul în care popularitatea sa pare erodată.
Cu atât mai mult cu cât gruparea este conștientă de schimbarea de opinie în rândul populației din enclavă: în timpul războiului au izbucnit mai multe manifestații de furie, în care Hamas a fost acuzat că a târât Fâșia Gaza într-un conflict devastator cu Israelul.
Ministerul de Interne din guvernul Hamas ar fi anunțat zilele trecute deschiderea unei ‘perioade de amnistie generală’ pentru membrii ‘bandelor’ care nu au comis crime în timpul războiului, o măsură care ar putea contribui la calmarea tensiunilor, potrivit BusinessNews.com. Preluare Agerpres

