Un drum până la magazin sau o ieșire în curte s-a terminat pentru mulți la radiologie, din cauza poleiului

9 January 2026, 23:25

Gerul și zăpada închețată le-au provocat multe probleme pietonilor. Un drum, oricât de scurt, s-a sfârșit pentru unii dintre ei la spital. În ultimele zile, în Botoșani, peste 160 de oameni au primit îngrijiri de urgență pentru entorse, luxații sau fracturi. Și multe alte spitale din țară au tratat pacienți cu probleme similare.

Trotuarele sunt acoperite cu polei, iar pe ulițe e și mai rău. După lăsarea întunericului, când scad temperaturile și nici nu se mai vede, să mergi pe stradă e o adevărată provocare.

Holurile spitalului din Botoșani sunt pline de pacienți. Un simplu drum până la magazin sau chiar o ieșire în propria curte s-a terminat pentru mulți la radiologie.

Serviciul de Ambulanță a fost la un pas de blocaj din cauza numărului mare de apeluri. Medicii de pe salvări au fost nevoiți să intervină în condiții de drum extrem de dificile.

Și la Iași au ajuns multe persoane cu fracturi, entorse, luxații sau diferite contuzii.

Pericol pe străzi și la Timișoara. Gerul din cursul nopții a transformat stratul de zăpadă necurățat în gheață.

De polei nu scăpăm nici zilele viitoare, așa că e nevoie de mare atenție atunci când ieșim din case.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite