Un cetățean german condamnat la moarte în Belarus a fost grațiat de Lukașenko
Alexander Lukașenko a decis să-l grațieze pe Rico Krieger, un cetățean german condamnat la moarte de autoritățile de la Minsk pentru trădare. Gestul liderului de la Minsk a fost precedat de un interviu difuzat de televiziunea de stat cu Rico Krieger în celulă. Încătuşat, acesta îi cerea lui Lukașenko să-l grațieze.
Imaginile transmise de televiziunea de stat din Belarus se vor a fi din timpul unui interviu pe care medicul militar arestat la Minsk pentru trădare l-ar fi acordat. Rico Krieger îi cere pe această cale președintelui Lukașenko să îl grațieze pentru că numai președintele poate grația un deținut de la pedeapsa capitală. Iar Alexander Lukașenko pretinde că se sfătuiește cu oamenii din anturajul său în acest caz.
Alexander Lukașenko: Decizia a fost luată. Vreau doar să mă consult cu voi, în fine, nu să mă consult , ci să aud părerile voastre. Sunteţi cei implicaţi direct în acest caz.
În clipul de 16 minute, medicul german mai spune că a acționat la comanda ucrainenilor, adică recunoaște acuzațiile pentru care dictatura de la Minsk nu a produs nici o dovadă.
Vladimir Gorbach, avocatul lui Rico Krieger: Cred că preşedintele a auzit părerile tuturor. Contăm pe un gest de umanitate din partea şefului statului. Totul este în mâinile lui acum.
Videoclipul produs de televiziunea de stat pare să facă parte dintr-o campanie de presiune asupra autorităților germane aflate în plin dialog cu cele de la Minsk. Nu este exclus un schimb de prizonieri care l-ar viza pe un asasin al FSB-ului închis acum 5 ani în Germania, după ce a asasinat un cecen care a luptat împotriva Rusiei.

