Un carusel s-a defectat la un eveniment din Caransebeș: 17 minori au rămas suspendați, cu capul în jos, timp de zeci de minute

20 April 2026, 07:49 (actualizat 20 April 2026, 12:54)

Este anchetă penală la Caransebeș, după incidentul de noaptea trecută, când un carusel s-a blocat. Atenție, urmează informații cu puternic impact emoțional! Mai mulți copii și tineri au rămas suspendați, cu capul în jos, mai mult de 30 de minute. Pompierii au reușit să îi aducă în siguranță la sol, dar câțiva au ajuns la spital.

Toți copiii au fost coborâți în siguranță după ce au stat mai bine de jumătate de oră cu capul în jos.

O parte dintre tineri au suferit atacuri de panică și au fost transportați la Unitatea de Primiri Urgențe pentru investigații suplimentare. Ceilalți au refuzat transportul la spital, însă au fost evaluați medical pe loc.

A fost pornită o anchetă penală in rem pentru loviri și alte violențe.

Administratorul societăţii, un bărbat de 49 de ani, din judeţul Ilfov, a fost condus la sediul poliţiei pentru cercetări.

“În acest caz a fost întocmit dosar penal pentru infracţiunea de lovire sau alte violenţe, iar caruselul fost indisponibilizat până la finalul cercetărilor”, precizează IPJ Caraş-Severin, potrivit Agerpres.

De asemenea, au fost informaţi reprezentanţii Inspectoratului Teritorial de Muncă şi Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorului Caraş-Severin.

Totul s-a întâmplat duminică seara târziu, în jurul orei 23.00. Caruselul era instalat într-un parc de distracții, amenajat în municipiul Caransebeș cu ocazia zilelor orașului. La un moment dat instalația s-a defectat și aproximativ 17 tineri cu vârste până în 18 ani au rămas suspendați cu capul în jos, la o distanță de aproximativ cinci metri deasupra solului. Au stat acolo peste 30 de minute până când au ajuns echipajele de intervenție.

Poliţiştii continuă cercetările în acest caz în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor cauzelor şi împrejurărilor în care s-a produs evenimentul şi pentru dispunerea măsurilor legale care se impun, arată sursa citată. 

În acest sfârșit de săptămână, în localitate s-a desfășurat festivalul „Ruga de la Oraș”, un eveniment-simbol al identității locale și al păstrării valorilor culturale bănățene.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite