Un bărbat din Vaslui a fost reținut după ce anul trecut a omorât un cal
Un bărbat de 55 de ani, din comuna vasluiană Banca, a fost reținut, după ce a omorât un cal. Actul de cruzime s-a petrect anul trecut, chiar în curtea locuinței bărbatului.
Poliţiştii Biroului pentru Protecţia Animalelor Vaslui, din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ)Vaslui l-au reţinut pentru săvârşirea infracţiunii de uciderea animalelor, cu intenţie, fără drept.
“În urma cercetărilor efectuate, poliţiştii au stabilit că, în anul 2024, aflată în curtea locuinţei sale, persoana cercetată ar fi imobilizat o cabalină şi ar fi înjunghiat-o, aplicându-i mai multe lovituri cu un corp înţepător în zona pieptului şi gâtului, care ar fi condus la decesul animalului. La data de 22 octombrie 2025, ca urmare a administrării probatoriului, poliţiştii Biroului pentru Protecţia Animalelor Vaslui au luat faţă de bărbatul cercetat măsura reţinerii, pentru 24 de ore. Acesta urmează a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad, în vederea dispunerii unei măsuri preventive”, a declarat, pentru Agerpres, Bogdan Gheorghiţă, purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui.
Poliţiştii continuă cercetările, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad, în vederea stabilirii şi probării întregii activităţi infracţionale a bărbatului.

