Un băiețel de 4 ani a scăpat cu viață după ce a căzut de la 10 metri înălțime, în Buzău. Minorul, adus la Spitalul Grigore Alexandrescu din Capitală

2 September 2024, 15:03 (actualizat 2 September 2024, 18:32)

Caz grav la Buzău. Un băiețel de 4 ani a căzut de la 10 metri înălțime, de la fereastra locuinței sale. Copilul era acasă cu bunica lui şi într-un moment de neatenție, micuţul a căzut pe terasa unei clădiri de lângă bloc. Micul pacient a fost adus de urgenţă la Spitalul de Copii din Capitală.

Copilul a rămas nesupravegheat pentru o clipă și atunci s-ar fi urcat pe o măsuță aflată lângă fereastră, apoi pe carcasa aerului condiționat, de unde a alunecat. Băiețelul s-a prăbușit pe acoperișul unei clădiri de lângă bloc. Căderea ar fi fost atenuată de sârmele de rufe de la etajele inferioare și de un strat de polistiren de pe acoperiș.

La sosirea salvatorilor, copilul era conștient.

Robert Aioanei, pompier, ISU Buzău: Detașamentul de pompieri Buzău s-a deplasat la fața locului și a acționat pentru dagajarea minorului de pe acoperișul clădirii și predarea acestuia către ambulanța SAJ.

Adrian Zoican, medic, UPU Buzău: A suferit un politraumatism prin cădere de la înălțime. Pacientul este conștient, prezintă multiple leziuni la nivelul extremității cefalice, dar și contuzii toraco-abdominale. Este stabil hemodinamic.

Medicii de la Buzău au decis ca băiețelul să fie transferat la Spitalul de Copii Grigore Alexandrescu din Capitală. Și la Iași, săptămâna trecută, un copil de aproape 4 ani a căzut de la etajul șapte al unui bloc, într-un moment de neatenție a mamei. Micuțul a murit, iar polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă.

La numărul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare şi neglijare a copiilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite