Un an de la inundaţiile din Moldova. Primarul din Slobozia Conachi: Dacă aveam diguri, poate salvam 60 – 70% din cele 30 de localități afectate
Astăzi de împlineşte un an de la inundaţiile din Moldova, când mii de oameni au pierdut totul – unii, pentru a doua oară. Primarul din Slobozia Conachi face un apel la autorităţi, prin intermediul Televiziunii Publice, pentru construirea unor diguri.
În urmă cu un an apele au măturat case, vieți şi speranțe. În Moldova, mii de oameni au pierdut totul – unii, pentru a doua oară. Dar atunci, România a arătat ceva mai puternic decât dezastrul: solidaritatea. Pe 14 septembrie, marcăm un an de la momentul în care Televiziunea Română a spus: „Împreună facem bine”.
În cadrul ediţiei speciale, primarul din Slobozia Conachi, Emil Dragomir, face un apel ala autorităţi.
Emil Dragomir: Am făcut o analiză – la 343 de l pe metru pătrat, nu știu dacă cineva ne mai putea salva. Dar dacă erau construite digurile de la Valea Rea, de la Pechea, dacă era construit capul barajului, poate 60 – 70% mai salva din toate cele 30 de localități care au fost inundate. Dar nu s-a făcut nimic în acest sens și de asta cerem în continuare sprijinul și ajutorul Guvernului să ne ajute să facem aceste baraje și să stopăm cumva.

